Екипите на Валенсија и Реал Сосиедат ремизираа во 30.коло од Шпанската примера.

Домашниот тим можеше да поведе во 29-та минута, но Солер промаши пенал.

Гевара во 33.мин ја искористи асистенцијата на Ојарзабал и погоди за 1:0

Исак во 45.мин ја удвои предноста на гостите а во улога на асистент се најде Гевара.

„Лилјаците“ ги врати во игра Даниел Вас од пенал во 60.мин а Габриел Паулиста во 7.мин ги постави конечните 2:2.До крајот на мечот во 80.мин беше исклучен домашниот играч Гомез па Валенсија мораше да се брани со играч помалку за конечните 2:2