По поразот од Реал Сосиедад, фудбалерите на Валенсија им се вратија на победите во Ла лига откако на „Местаља“ го совладаа Бетис со 2:1 во 26 коло од Ла лига.

Кевин Гамеиро постигна ефектен гол во 60 минута за водство на Валенсија од 1:0.

На 2:0 зголеми Парехо во 89 минута а конечните 2:1 беа дело на Лорен во 93 минута.

Со оваа победа Валенсија повторно фати приклучок кон позициите на табелата кои водат во европските натпреварувања. „Лилјаците“ сега се на седмото место до 41 бод, еден повеќе има Гетафе на шестото место а два повеќе Севиља, Атлетоко Мадрид и Реал Сосиедад но и натпревар повеќе,