Манчестер Јунајтед го совлада ВБА со 1:0 во 9 коло од Премиер лигата благодарение на голот на Фернандес од пенал во 56 минута.

На стартот од првото полувреме Фернандес стартуваше во сопствениот шеснаесетник но по прегледот на ВАР снимката главниот судија одлучи дека нема пенал.

По ова на спротивната страна „Ѓаволите“ добија шанса од белата точка, Фернандес биеше Џонстоун одбрани но поради предвремено поместување од гол линијата пеналот беше одново изведен а репрезентатицот на Португалија погоди за 1:0.