Лестер го демолира Сити на гости со 2-5, Варди постигна хет-трик, еден гол даде со пета.

Во ревијата на прекрасни потези, Варди беше херој кај Лестер кој неочекувано лесно со пет гола славеше триумф кај Сити.

Покрај Варди во листата на стрелците се запишаа Тилманс и Медисон.

Головите за Сити се дело на Марез и Аке.