Арсенал и Лестер одиграа 1:1 на „Емирати“ во Лондон во 34 коло од Премиер лигата. „Топџиите“ на крајот може да бидат среќни што освоија бод по страшниот притисокот на гостинот во завршните десет минути.

Арсенал поведе преку Обамејанг во 21 минута асистираше Сака.

Во 75 минута, Нкетиах заработи директен црвен картон и му даде шанса на Лестер да се врати во игра.

Џејмс Варди реализираше во 84 минута и ги постави конечните 1:1.

Standings provided by SofaScore LiveScore