Џејмс Варди со два гола му донесе победа на Лестер против Кристал Палас, со тоа напаѓачот на „лисиците“ стигна до бројата од 101 гол во Премиерлигата.

Напаѓачот на Лестер, погоди во 77 и 94 минута, беше најзаслужен за победата на својата екипа коа и натаму високот котира на табелата, во моментов е на третото место и во зоната од лигата на шампионите.

Варди на вечната листа на играчи во Премеирлигата со троцифрен број на голови (101) е на 28 место, прв е Алан Ширер со 260 погодоци.