Зимското засилување на Борусија Дортмунд, Емре Чан го постигна прво гол во дресот на „Милионерите“ на гостувањето кај Баер Леверкузен.

Креативецот кој по шест години се врати во Бундес Лигата, покажа дека ќе биде еден од клучните играчи на Дортмунд во 33 минута од првото полувреме на „Бај Арената“.

Репрезентативецот на Германија реализираше од 30 метри за пресврт и водство на неговиот тим против „Фармацевтите“.