Ријека води против Реал Сосиедад во Европа лигата со 1-0 на гости, голот е дело на македонскиот репрезентативец Дарко Велковски во 37 минута.

Велковски погоди со глава по корнерот, одлично реагираше и донесе предност на својата Ријека по првите 45 минути од средбата.