Сега е официјално, Џордан Верето е нов играч на Рома. Клубот од Рим го официјализираше овој трансфер тежок 17 милиони евра.

Рома во првата сезона на Фиорентина ќе  и исплати само 1 милион, во следната дополнителни 16 милиони. Договорот на Верето и Рома е со важност до 2024 година.

Верето мина две сезони во Фиорентина, одигра 75 натпревари, постигна 15 голови, потекнува од фудбалската школа на Нант каде ја започна професионалната кариера.