Атлетик Билбао му се реваншираше на Реал Сосиедад за ланскиот пораз од 3:1 на Сан Мамеш откако вечерва славеше со 2:0 во третото коло од Ла Лига.

Инаки Вилиамс и Раул Гарсија ги постгинаа головите за победникот уште во првото полувреме. Напаѓачот беше прецизен во 11 минута а искусниот плејмејкер реализираше во 28 минута.

 

Во следното коло Атлетик Билбао ќе и гостува на Мајорка а Сосиедад е домаќин на Атлетико Мадрид.