Саботното попладне, конкретно натпреварите од 16 часот во Англија завршија во знакот на домаќините.

Челси со головите на Жоргињо и на Вилиан го победи Брајтон со 2:0 и со ова се рехабилитираше од поразот во минатото коло од Ливерпул.

Тотенхем успеа да освои три бода против Саутмтон и покрај црвениот картон на Орие во 31 минута Ндобеле и Кејн стрелаа прецизно за домаќинот, Ингс беше прецизен за гостите.

На останатите натпревари:

Астон Вила – Барнли 2:2

Бурмаут – Вест Хем 2:2

Кристал Палас – Норич 2:0

Вулверхемптон – Вотфорд 2:0

Предходно:

Шефилд Јунајтед – Ливерпул 0:1