Ваљадолид успеа и покрај доминацијата на Виљареал да освои вод во дуелот од 23 коло од Ла лига. Натпреварот заврши 1:1 а домаќинот до 54 минута имаше водство од 1:0.

Поранешниот учесник во Лигата на шампионите, екипата на Виљареал израмни со голот на Морено во 54 минута.

Со ова „Жолтата Подморница“ пропушти шанса за да се искачи на петото место каде што е Валенсија која денеска загуби од Гетафе.