Заврши серија без пораз на Бетис откако Вилјареал пред своите навивачи го совлада со 5:1 во воведниот натпревар од 7 рунда во Ла лига.

Екамби постгина два гола по еден Морено , Чуквуезе и Казорла (од пенал). За поразените единствениот гол беше дел на Емерсон во 48 минута за 1:1.

Со ова Вилјареал се рехабилитираше од поразот од Барселона во минатото коло додека Бетис го забележи третиот пораз во оваа сезона, прв на последните пет натпревари.