Младиот репрезентативец на Бразил, Виничиус ја оправда довербата од Зинедин Зидан во првото полувреме против Осасуна.

Крилниот напаѓач постигна ефектен гол во 36 минута по додавањето на Тони Крис за почетно водство на „Кралевите“ кои денеска настапија со видно изменет тим.