Премиер лигашот Тотенхем претрпе неочекуван пораз на гостувањето кај Витесе во 3 коло од Конференциската лига на УЕФА.

Витек го постигна единствениот гол на мечот во 78 минута по додавањето од Даса.

Ова беше прв пораз за Тотенхем во ова натпреварување, каде Рен славеше кај Мура со 2:1 па сега тимот од Франицја е лидер на табелата пред Витесе, Тотенхем и Мура.