Србинот Душан Влаховиќ го реши натпреварот меѓу Фиорентина и Лацио во Фиренца, постигна два гола за победа на „виолетовите“ против тимот од Рим.

Влаховиќ погоди два пати, во првиот и вториот дел,  со два гола и донесе три бода на Фиорентина.

Со новите три бода, Фиорентина се зацврсти на средината на табелата со 38 на 13 место, направи чекор напред кон опстанкот, Лацио со овој пораз сега направи чекор назад во трката за излез во Лигата на шампионите, има 64 бода на 6 место.