Хрватска преку голот на Никола Влашиќ во 17-тата минута успеа да дојде до многу важно водство против Чешка во обид да дојдат до пласман во следната фаза од ЕУРО 2020.

По еден одличен центаршут Иван Перишиќ одлично со глава ја спушти топката до Влашиќ кој стрелаше прецизно во мрежата на Дејвид Маршал.