Капитенот на Црвена Звезда, голамнот Милан Борјан тешко се помири со одлуката на судиите во Алмати, да го признаат голот на Маки Бањак, со кој Кират славеше 2:1 во првиот меч од второто квалфициано коло за Лигата на шампионите.

Борјан нервозно тргна да трча кон помошниот судија и влезе во вербална расправа со главниот судија Халил Умут Мелер од Турција.

Епилогот на крај беше жолт картон за Милан Борјан.