Во дуелот на двете екипи со наслов Борусија, победи онаа од  Менхенгладбах,  милионерите од  Дортмунд настапија без  Марко Ројс и Ерлинг Халанд, и беа немоќни и неефиксани.

Единствениот гол е дело на Закарија, тој  погоди за 1:0 и донесе победа за Менхегладбах.

По овој пораз, Дортмунд сега има  четири бода помалку од водечкиот Баерн Минхен, додека Менхегладбах со втората победа стигна  до 11-та позиција.