Воведниот натпревар од 9 коло во Бундеслигата донесе ефикасен меч со многу возбудувања во кој Волфсбург славеше над Вердер Бремен со 5-3.

Најзаслужен за домашниот триумф беше Холанѓанецот Вегхорст со два гола, а Вердер мечот го заврши со играч помалку по исклучувањето на Мохвалд во 80 минута.

 

Со поразот Врдер ја прекина серијата од пет нерешени меча по ред, а Волфсбург сње искачи на 5 место со 17 бодови, два помалку од лидерот Баерн.