Штутгарт го запиша вториот пораз во низа од рестартот на Бундеслига 2, сега загуби од Кил на гостувањето со 2-3, со играч помалку.

Кил поведе со голот на Ијоха по 7 минути игра и ја најави победата.

Гонзелес израмни за гостите од пенал во 59 минута.

Во продлжението на мечот, Кил постигна два гола за водство од 3-1 преку Дем и Лаубербах во 79 и 79 минута.

Штутгарт намали на 3-2 во Вамангитука во 86 минута и ги постави конечните 3-2. Штутгарт мечот го заврши со играч помалку, Дидави доби црвен картон во 45 минута.

Дарко Чурлинов не беше ни меѓу резервите на овој натпревар.