Викомб успеа да искористи една грешка на одбраната на Тотенхем и да дојде до изненадувачко водство од 1:0 по 25 минути ви 1/16 финалето од ФА Купот.

За да нема предност на полувреме последнопласираниот од втората лига на Англија, се погрижи герет Бејл во последната минута од првиот дел.