Саутемптон му го нанесе првиот проаз на Евертон во Премиер лигата, запиша победа со 2-0 и стигна до три бода.

Во натпревар од 6 коло во Премиер лигата, Саутемптон со головите на Ворд Праус и Адамс во 27 и 35 минута му го нанесе првиот пораз на лидерот во Англија.