По повеќе од 20 години, Монпелје успеа да го совлада Монако (3:1) на домашен терен во натпревар од Лига 1.

Молет, Мендес и Делорт од 31 до 56 минута го надмудрија Лакомт а единствениот гол за гостинот го постгина Бен Једер во 69 минута.

Ова за Монако беше прв праз по оној од Марсеј на 15 септември додеак за Монпелје четврта овосезонска победа.