Барселона и Зенит си подадоа рака за 40 милиони евра по што Малком и офоцијално замина во Рисија. Најавата за трансфер на 22 годишниот крилен напаѓач ја потврди екипата која подолго време се обидуваше да дојде до услугите на Бразилецот.

Малком за Барселона одигра 24 натпревари и постигна четири гола но не успеа да се наметне како избор за почетниот состав.

За Малком интересе постоеше и од Арсенал, Ливерпул, Лион, Борусија Дормунд и од Валенсија.