Реал Мадрид и Зинедин  Зидан во финишот на мечот испуштиија победа во дуелот против Селта и не успеаа да ја одржат предноста од три бода во однос на Барселона.

Во финишот на мечот се случи и една помалку комична ситуација кога фудбалерот на Селта, Систо обидувајќи се да спаси аут,  излизга надвор од теренот и го „собра“ Зидан и притоа со копачката го пододи во забите.