Вилјареал трет натрпевар по ред не успеа да победи во Ла Лига откако ремизираше со Кадиз на домашен терен со 3:3.

Гостите со двата гола на Лозано имаа предност од 2:1 по 45 минута а во вториот дел крилниот напаѓач дојде до хет-трик. Конечните 3:3 беа дело на Арнатут Данџума во 96 минута.

На останатите два натревари одиграни вечерва Еспањол и Атлетик Билбао ремизираа 1:1 а Алавес го совлада Елче со 1:0.

Standings provided by SofaScore LiveScore