Беласица на гости го победи Кожув со 2-1 и го задржа лидерското место во ВМФЛ-ИСТОК без оглед на резултатот од средбата меѓу Брегалница и Саса кој се игра од 17 часот.

Осогово повторно е поразен, сега во Кочани од Кит Го со 1-2, Тиквеш со гол во финишот триумфираше кај Питу Гули.

Резултати, 13. коло:

Кожув- Беласица 1-2

Питу Гули- Тиквеш 0-1

Осогово- Кит-Го 1-2

Плачковица- Победа 0-0

Брегалница- Саса играат од 17 часот.