Пелистер со победа над Гостивар 2-0 на гости го заеври првото место на табелата во ВМФЛ-ЗАПАД, по половина од шампионатот во оваа конкуренција, тимот од Битола е на добар пат да се врати во елитата.

Бошковски и Главевски ги постигнаа головите за Пелистер за три бода од ова гостување. Скопје славеше над Вардар Форино со 3-0 и по првиот дел е на второто место на табелата.

Пелистер е лидер со 27 , Скопје е втор со 25 бода.

 

РЕЗУЛТАТИ – 14. КОЛО

Гостивар – Пелистер 0:2

Скопје – Вардар Форино 3:0

Влазрими – Кораби 1:0

Охрид – Кадино 3:2

Дрита – Лабуништа 1:0