Скопје го совлада Охрид со 2-0 и со тоа стигна до пласман во Првата фудбалска лига на Македонија.

Христијан Кировски во 27. и Иво Јанакиевски во 64. минута погодија за победа на Скопје против охрид и го промовираа својот тим во Првата лига.

Велешта загуби од Гостивар со 0-1 со овој пораз практично му го отвори патот на Скопје кон Првата лига, голот за победничкиот тим е дело на  Џемаил Есати во 94. минута.

ВТОРА ЛИГА – ЗАПАД (25. коло)

Скопје – Охрид                       2-0

Велешта – Гостивар              0-1

Кадино – Кораб                      3-0

Велазерими – Дрита             2-1