Екипата на Скопје загуби од Дрита, Пелистер го победи Велазерими и засега е лидер во ВМФЛ-Запад.

Стрелци на головитеза тимот од Битола беа Бујчевски во првиот дел и два гола за Главевски во второто полувреме.

Скопје дома загуби од Дрита со 0-1, со ваа победа Дрита се искачи на второт место.

Резултати од 7. коло:

Скопје – Дрита 0:1

Пелситер – Влазрими 3:1

Кадино – Кораб 3:1

Лабуништа – Гостивар 2:1

Вардар (Форино) – Охрид 4:1

Табела:

1. Пелистер 16, 2.Дрита 15, 3. Лабуништа 14, 4. Гостивар 11, 5. Скопје 10, 6. Влазерими 10, 7. Вардар 9, 8. Кораби 7, 9. Кадино 7, 10. Охрид 1