Со натпреварите од 17 коло, започнува вториот дел од двете втори лиги , во Истокот и Западот  продолжуваат возбудувањата.

Сите средби се играат со почеток од 14 часот, во ВМФЛ-Исток лидерот Брегалница ја пречекува Победа, Слога Виница – Кит Го, Тиквеш – Росоман, Осогово- Саса Каменица и Кожув – Плачковица.

Во ВМФЛ-Запад, лидерот Скопје е домаќин на Дрита, на останатите средби, Охрид- Кораби, Кадино-Тетекс, Вардар Форино – Гостивар и Велазерими – Велешта.