Според информацијата на АЅ, раководството на ПСЖ е револтирано од постапката на својот напаѓач.

Имено, место да се опоравува од повредата поради која не настапува на средбите, Нејмар заминал во Диселдорф, Германија, каде ја рекламира облеката чие застапно лице е тој.

Во ПСЖ се надеваат дека тој ќе биде подготвен за средбата со Борусија во осминафиналето од Лигата на шампионите, која ќе се одигра на 18 февруари.