Украина го доби првиот дел со 2-0, со головите на Јармоленко и Јаремчук во 29 и 34 минута, доминираа и заслужено стигнаа до голема предност по 45 минути игра.

Нашиот противник првото полувреме го заврши со 59 % посед на топка, 11 шута по нашиот гол, четири директни…Ние шутнавме само 3 пати, и ниту еднаш не го погодвме голот.

Јармоленко ја доведе репрезентацијата на Украина во водство во 29 минута, по корнерот, одлично се снајде во нашиот шеснаесетник и погоди за 1-0.

Украинците диктираа темпо и игра, засега имаат 65 % посед на топка.

Украина имаше три шанси досега во првите 15 минути од средбата, жестоко притискаат, Македонија се брани, Столе Димитриевски со две интервенции, една блокада на Стефан Ристовски.

Македонија и Украина го започнаа натпреварот од второто коло на Ц-Групата на ЕУРО. Исклучително значаен натпревар за двете селекции, победа е императив за нашиот национален тим.

 

Украина и Македонија се среќаваат по трет пат, а прв пат на европските првенства. Досега Украина на официјални средби има две победи ( 2-0 и 1-1 на ЕУРО квалификации), одигравме и две пријателски на кои 2004 година ја совладавме украинската репрезентација со 1-0 во Скопје, а во 2003 година на гости одигравме натпревар без голови.