Украина имаше три шанси досега во првите 15 минути од средбата, жестоко притискаат, Македонија се брани, Столе Димитриевски со две интервенции, една блокада на Стефан Ристовски.

Македонија и Украина го започнаа натпреварот од второто коло на Ц-Групата на ЕУРО. Исклучително значаен натпревар за двете селекции, победа е императив за нашиот национален тим.

Украина и Македонија се среќаваат по трет пат, а прв пат на европските првенства. Досега Украина на официјални средби има две победи ( 2-0 и 1-1 на ЕУРО квалификации), одигравме и две пријателски на кои 2004 година ја совладавме украинската репрезентација со 1-0 во Скопје, а во 2003 година на гости одигравме натпревар без голови.