Со победата над Кораби, Велешта е се поблиску до баражот за пласман во Првата лига, но и на само пет бода од првопласираниот Скопје, кој ова коло беше слободен. Охрид одигрувајќи 1:1 со Гостивар, пропушти шанса да изврши поголем притисок на Велешта.

Но, сепак имаат натпревар помалку, што значи дека остануваат со шанси и они барем за бараж.

РЕЗУЛТАТИ – 23.КОЛО (ЗАПАД)

Велазерими- Тетекс 0:1

Кадино- Дрита 2:1

Велешта- Кораби 3:2

Гостивар- Охрид 1:1

Скопје слободен

Standings provided by SofaScore LiveScore