Извршниот директор на Манчестер Јунајтед, Ед Вудворд, вели дека раководството на клубот цврсто стои зад менаџерот Оле Гунар Солскјер.

Норвежанецот беше критикуван за неуспехот во финалето на Лига Европа и поразот на пенали од Виљaреал, но и поразот во првиот натпревар од групната фаза на Лигата на шампионите, од Јанг Бојс во Берн, 2:1.

“Значително го зајакнавме тимот во текот на летото со тоа што ги доведовме Кристијано Роналдо, Рафаел Варан, Том Хатон и Џејдон Санчо. Овие засилувања ја демонстрираат способноста да продолжиме да ги привлекуваме најдобрите светски фудбалери и нашата силна позиција да му помогнеме на Оле да успее на теренот.„Имаме поголема доверба од кога и да е дека сме на вистинскиот пат“, рече Вудворд.