Англискот прволигаш, Вулверхемптон добил дозвола да преговара со агентот на Фанк Кеси откако Милан ја прифатил понудата од 28 милиони евра.

Продажбата на Кеси е неочекувана затоа што тој беше во плановите на Милан за новата сезона но очигледно парите кои се понудени од Англија ги предомислиле челниците на овој клуб.

Кеси предходно се поврзуваше со трансфер во Тотенхем, Челси и Арсенал но трката за деструктивниот плеј ја добива Вулверхемптон.