Поранешниот играч од средниот ред на Јувентус, Клаудио Маркизио, долги години беше дел од Јувентус, во кој продифилираа многу светски ѕвезди, но според „Ил Принчипе“ еден е „вистинскиот“.

Џиџи Буфон е вистинска икона. Тоје е единствен според мое мислење. Тој беше мојот вистински капитен. Џиџи како капитен и да не беше во составот секогаш знаеше да забележи нешто ако не е во ред и да го подигне својот глас“- е изјави Мартисио за ДАЗН.

Маркизио неодамна се повлече од професионлата кариера, поради постојани повреди кои ги имаше во последните неколку години.