Диего Симеоне ја креира листата на играчи кои не му се повеќе потреби во Атлетико Мадрид за новата сезона.

По низата засилувања и најавата дека Хамес Родригез наскоро ќе биде преставен како нов фудбалер на „јорганџиите“, време е за продажба на неколкумина кои повеќе не се конкурентни за првиот тим на Симеоне. Напаѓачите Никола Калиниќ и Ангел Кореа се првите кои го ќе го напуштат Мадрид. Ова го тврди шпанска Марка.

Управата на клубот ги очекува првиот понуди за двајцата играчи а за јавноста останува непознато колку пари очекуваат од продажбата на Кореа и Калиниќ.