Италијанските медиуми ја шират веста дека Зинедин Зидан од Реал Мадрид и Џенаро Гатузо од Наполи, во случајот на смена на Андреа Пирло, се кандидати за нов тренер на фудбалскиот клуб Јувентус.

Претседателот на Јувентус долго време сакаше да го донесе Зидан и се обиде да го ангажира во 2019 година, пред францускиот тренер да го преземе Реал Мадрид. Сепак, бидејќи раководството на Јувентус сака да ги намали трошоците, годишната плата на Зидан од неверојатни 12 милиони евра би била пречка.

Постојат сите шанси Гатузо да го напушти Наполи на крајот од сезоната, па ќе биде подостапен во летниот преоден рок. Неговиот менаџер, Жорж Мендеш, има добри односи со главните луѓе од Јувентус, а тоа може да ги олесни преговорите.

Се зборува и за враќање на Масимилијано Алегри во Јувентус, но во тој случај потпретседателот Павел Недвед и спортскиот директор Фабио Паратичи би го напуштиле торинскиот клуб.