Реал Мадрид ќе се обиде да дојде до победа над Манчестер Сити во осминафиналето од ЛШ и покрај тоа што не е во најдобра форма.

На последните два натпревари во Ла Лига, „Кралевите“ ремиеизраа со Селта а загубија од Леванте.

„Само затоа што имавме некоку лоши резултати не значи дека ни одли лошо. Овој натпревар меѓу Мадрид и Сити не е дуел на Гвардиола против Зидан, ова е фудбалски натпревар и тоа сакаат да го видат луѓето. Среќни сме затоа што ова се натпревари кои сакаме да ги играме и подготвени сме да го одработиме тоа. Многу екипи сакаат да ја имаат топката, тоа е пример и се Сити. Тие имаат многу позитивни страни и одличен контранапад но ние нема да го менуваме нашиот стил и ќе се фокусираме на тоа што нас не краси.“ – изјави Зинедин Зидан.