Реномираниот весник „Лекип“ го избра Французинот Зинедин Зидан за најдобар светски тренер во моментот.

Тренерот на новокрунисаниот првак во Шпанија го доби признанието пред Кирген Клоп, кој сезоанава му донесе титула на Ливерупл, и менаџерот на Манчестер Сити Пеп Гвардиола.

Од 2016 до 2018, Зидан со Реал Мадрид о освои Шпанското првенство и Суперкупот, трипати ја освои Лигата на шампионите, а двапати ги освои УЕФА Супер купот и Светското клупско првенство.

Во „кралскиот клуб“ се врати во 2019 и сезонава ја освои Ла Лига.