Дефанзивецот на Баерн Минхен, Давид Алаба може да преговара со кого сака, само да го напутши првакот на Германија во зимскиот преоден рок.

Откако „Баварците“ демантираа дека Алаба е на продажба со најава дека следното лето репрезентативецот на Австрија ќе си замине како слободен играч, работите се промениле.

Алаба сега не сака да остане во Баерн Минхен, особено откако Зидан потврдил дека постои голема можност да го се обиде да го донесе во Реал Мадрид во јануари.

Баерн Минхен и Реал Мадрид досега имаа одлична соработка, ќе видиме дали Алаба  ќе предизвика некакви промени.