Објавени се номинациите за Златната топка  на „Франс фудбал“ за 2019 година, интересно е што за прв пат ланскиот добитник на престижната награда, Лука Модриќ не е меѓу номинираните.

На листата од триесет номинирани очекувано сеМеси, Роналдо, Мбапе, Френки де Јонг, Калиду Кулибали…

Меѓу номинираните најбројни се фудбалерите од европскиот првак Ливерпул, вкупно седум, петмина има од Манчестер Сити.

Вирџил Ван Дајк (Ливерпул)

Мохамед Салах (Ливерпул)

Роберто Фирмино (Ливерпул)

Џорџинио Вајналдум (Ливерпул)

Садио Мане (Ливерпул)

Алисон Бекер (Ливерпул)

Трент Александер-Арнолд (Ливерпул)

Рахем Стерлинг (Манчестер Сити)

Кевин Де Бруин (Манчестер Сити)

Ријад Махрез (Манчестер Сити)

Бернардо Силва (Манчестер Сити)

Серхио Агуеро(Манчестер Сити)

Лионел Меси (Барселона)

Антоан Гризман (Барселона)

Френки де Јонг (Барселона)

Марк Андре Тер Штеген (Барселона)

Еден Азар (Реал Мадрид)

Карим Бензема (Реал Мадрид)

Дони ван де Бек (Ајакс)

Душан Тадиќ (Ајакс)

Кристијано Роналдо (Јувентус)

Матијс де Лихт (Јувентус)

Хјонг-Мин Сон (Тотенхем)

Хуго Лорис (Тотенхем)

Маркињос (ПСЖ)

Килијан Мбапе (ПСЖ)

Жоао Феликс (Атлетико Мадрид)

Калиду Кулибали (Наполи)

Роберт Левандовски (Баерн Минхен)

Пјер-Емерик Обамејанг (Арсенал)