Натпреварот меѓу Хрватска и Англија беше тема на анализа на Жозе Мурињо за „talkSPOTY“. Тој ги анализираше Хрватите и ги советуваше Англичаните да нападнат.

Посебно се осврна на фудбалерот на Челзи Матео Ковачиќ

„Тој е врвен играч, елита. Мислам дека многу подобар од она што другите му признаваа. Лут сум му зошто играше за Челзи, а не за мене. Така беше и во Интер и Реал“– изјави португалскиот тренер, па додаде:

„Го обожавам, а него многу му се допаѓаат моите клубови. Можеби ќе замине во Тотенхем сега.“