Хокеарите на Тампа Беј славеа во големото финале против Далас со 4:2(во победи) и по втор пат во историјата на клубот го освоија трофејот во ова натпреварување.

Во шестата пресметка од финалната серија, тимот од Флорида славеше со 2:0 и се израдува на вториот трофеј, откако претходно го подигнаа пехарот во Стенли Купот пред 16 години.