Категорија: Атлетика
пред 5 дена

Чептеги постави нов светски рекорд на 10 километри со подобрување за шест секунди

Џошуа Чептеги постави нов светски рекорд на 10 километри, во Валенсија истрча со време 26 минути и 38 секунди и постави ново најдобро време. Новиот светски рекорд е со подобро...

пред 6 дена

Легендарниот Британец ќе брка хет-трик на игрите во Токио

Легендарниот атлетичар Мо Фарах, најави враќање за Летните Олимписки игри во Токио, на трките на 5.000 и 10.000 метри од кои се повлече минатата година како би бил што поподготвен...

пред 1 месец

Атлетичарка од Холандија фатена со 50 килограми дрога

Холандската атлетичарка Мадија Гафур ќе одлежи казна затвор од осум и пол години, откако беше фатена како шверцувала и тргувала со дрога изминатото лето. Г Во рутинска...

пред 1 месец

ВИДЕО: Болт сега сака да настапува во НФЛ ама има еден услов

Усеин Болт е спортски пензионер, покрај атлетиката сака да се проба и во друг спорт, изрази желба да настапи во НФЛ. Повеќекратниот олимписки и светски шампион сака да...

пред 2 мес.

Олимпискиот маратон ќе се трча во Сапоро

Меѓународниот олимписки комитет планира олимпискиот маратон во 2020 година да се одржи во Сапоро, а не во Токио кој е домаќин на игрите. Главна причина за ова се високите...

пред 2 мес.

ВИДЕО: Кенијката Косгеј собори рекорд стар 16 години

Кениската атлетичарка Брижит Косгеј маратонот во Чикаго го истрча за 2 часа, 14 минути и 4 секунди и го собори 16 години стариот рекорд. Претходно, овој рекорд го држеше...

пред 2 мес.

Болт и неговите другари вмешани во тепачка во Лондон

Усаин Болт според британските медиум бил вмешан во масовна тепачка во еден ноќен клуб во Лондон. Осумкратниот олимписки шампион и петмина негови пријатели влегле во...

пред 2 мес.

ВИДЕО: Кипчоге влезе во историја, под два часа го истрча маратонот во Виена

Елиуд Кипчоге испиша нова историја, атлетичарот од Кенија ја сруши псхилошката бариера од 2 часа за мартон и денеска во Виена постави време од 1 час 59 минути и 40 секунди....

пред 2 мес.

Атрактивната Ивана Шпановиќ најави крај на кариерата

Најдобрата српска атлетичарка Ивана Шпановиќ за „Спортски журнал“ открива дека би сакал да ја заврши кариерата во соборување на рекорд на првенството во Белград. Таа...

пред 2 мес.

ВИДЕО: Ивана Спановиќ се опорави од повредата и почна да тренира

Најдобрата српска атлетичарка, Ивана Спановиќ се опоравила во целост од повредата на ногата поради што го откажа настапот на СП во Доха. Процесот на рехабилитација...