Категорија: Олимпизам
пред 2 дена

Јапонците со нов изум за ОИ во Токио

Организаторите на Олимписките игри во Токио смислија оригинален начин како да се справат со високите летни температури и како да ги разладат учесниците на игрите кои...

пред 2 мес.

ВИДЕО : Промовирани медалите за ЛОИ во Токио

На точно една година пред стартот на Олимписките игри во Токио промовирани се медалите кои ќе бидат доделувани на натпреварувачите кои ќе бидат најдобри во своите дисциплини. Направени...

пред 3 мес.

ЕИ Минск: Нуров денеска преку репасажот во борба за медал

Могамедгадџи Нуров деенска на ЕИ  во Минска во категоријата -97 кг.  ќе се бори преку репасажот за бронзен медал на игрите. Нуров во четвртфиналето загуби од  Светскиот ...

пред 3 мес.

ЛОИ ќе добијат четири нови дисциплини

Летните Олимписки игри во 2024 година кои ќе се одржат во Париз ќе добијат четири нови спортови. Интернационалниот олимписки комитет одлучи во програмата на Летните Олимписките...

пред 3 мес.

ФОТО: Егоров поразен но има шанса во репасажот за медал во Минск

Нашиот борач, по првата победа на ЕИ Минск 2019, Владимир Егоров,  доживеа пораз од Махир Амирасланов од Азербејџан со резултат 4:0. Бидејќи по победата над рускиот борач...

пред 3 мес.

ФОТО: Петровски го освои 28. место во хронометар на ЕИ во Минск

Во Минск настапи нашиот велосипедист  Андреј Петровски, на хорнометарската трка  возеше подобро од својот претходен настап и на оваа трка во  во конкуренција на 37 велосипедисти,...

пред 3 мес.

Еден милион денари за Бесир Алили и неговиот тренер

Освојувањето на златниот медал на Европското првенство во Италија на македонскиот борач, Бесир Алили во кадетска конкуренција до 48 килограми му донесе премија од 800...

пред 3 мес.

ФОТО: Македонскиот борач Владимир Егоров го победи Давидови Џиви

Во тактичка борба во обид да ги заштеди силите за следниот предизвик на Европските Игри во Минкс, македонскиот борач Владимир Егоров го победи италијанецот Давидови...

пред 3 мес.

ВИДЕО: Милано и Кортина Д’Ампецо домаќини на ЗОИ 2026 година

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), денес донесе одлука заедничката кандидатура на Милано и Кортина Д’Ампецо да биде и прифатена и да бидат домаќини на Зимските...

пред 3 мес.

ФОТО: ЕИ Минск: Петровски на 106-тото место во велосипедизам

Најдобриот македонски велосипедист, Андреј Петровски, во рамки на вторите Европски игри кои годинава се одржуваат во Белорусија, на денешната улична трка во должина...