Категорија: Пливање
пред 1 нед.

Македонија има нов рекордер на 50 метри делфин

15-годишниот Стефан Цветковски направи своевиден подвиг, откако го урна пет години стариот кадетски рекорд во дисциплината 50 метри делфин, пливајќи време од 26.02 секунди....

пред 3 недели

ФОТО: Мајкл Фелпс смета дека допингот мора да се отстрани конечно од спортот

Мајкл Фелпс, кој во историјата ке остане запаметен како најдобриот пливач на сите времиња, неодамна стана по трет пат татко, а за CNN потсети на својот став кон допингот. „Никогаш...

пред 1 месец

Медитеранскиот пливачки куп следната година ќе се одржи во Охрид

Охрид на почетокот од септември месец следната година ќе биде домаќин на КОМЕН Медитерански куп кој ќе се одржи во водите на Охридското езеро. Медитеранскиот куп на...

пред 2 мес.

ВИДЕО: Го победи ракот, па 4 пати без престан го преплива Ла Манш

Една американска пливачка стана првата која го препливала каналот Ла Манш меѓу Франција и Англија, четири пати без прекин. 37 годишната Сара Томас предизвикот го започна...

пред 2 мес.

Евгениј Поп Ацев победник на 6-от Велешки маратон

Евгениј Поп Ацев од пливачкиот клуб „Вардар 2018“  го освои првото место на шестиот „Велешки пливачки маратон“ на 10 километри кој се одржа на езерото „Младост“. Поп...

пред 2 мес.

ФОТО: Велешки маратон по 6. пат утре на езерото Младост

Утре на Велешкото езеро – Младост ќе се одржи 6. Велешки маратон кој повторно е дел од Македонскиот куп во далечинско пливање. Оваа година Велешкиот маратон ќе биде...

пред 2 мес.

Евгениј Поп Ацев доби посебно признание за афирмација на спортот

Македонскиот маратонски пливач, Евгениј Поп Ацев по трет пат во кариерата се закити со шампионската круна во утрамаратони. По овој повод Националната пливачка федерација...

пред 2 мес.

ФОТО: Тој ја промовира Македонија, државата го заборави

Евгениј Поп Ацев е победник во ФИНА серијата на ултрамаратони за 2019 година, за македонскиот маратонец ова е вкупно трета титула по оние во 2015  и 2017 година. Скромен како...

пред 3 мес.

ФОТО: Евгениј Поп Ацев втор во Хрватска од серијата ултра маратони на ФИНА

Нашиот маратонец, Евгениј Поп Аце го освои второто место на Светската серија на ултра маратони на ФИНА одржана во Хрватска на 20 километри. На последните две трки Поп...

пред 3 мес.

Стојаноски го освои 5. место на 200. метри мешано на Светското првенство во Бразил

Андреј Стојаноски го освои 5. место на 200.метри мешано на Мундијалот за глуви во Бразил, ова е трет и најдобар пласман на нашиот пливач во финалето на шампионатот. Стојаноски...